#orosz-ukrán konfliktus

Így szabadult el Jevgenyij Prigozsin, Putyin bulldogja, a Wagner zsoldoshadsereg vezére
 

Így szabadult el Jevgenyij Prigozsin, Putyin bulldogja, a Wagner zsoldoshadsereg vezére

Üstökösként robbant be az orosz politikába Jevgenyij Prigozsin, a Wagner zsoldoshadsereg alapítója és parancsnoka, ám könnyen meglehet, hogy a közéletből való távozása sem lesz felemelkedésénél lassabb. Most mindenesetre ott tart, hogy zsoldosaival gyakorlatilag fellázadt az orosz hadsereg – és így közvetve Vlagyimir Putyin elnök – ellen, és csapataival ellenőrzése alá vonta az orosz-ukrán határ közelében lévő Rosztov és Voronyezs katonai objektumait. A meglepő eseményeknek egy nap alatt vége lett, Prigozsin szombat éjjel kiegyezett a Kremllel, és elhagyja Oroszországot. Cikkünket a szombat éjjel történtekkel frissítettük.














 

"Orbán Viktorral nagyon sok mondanivalónk lesz egymásnak" - interjú Sándor Fegyirrel, Ukrajna leendő budapesti nagykövetével

Lassan három hónapja vár a részben magyar származású Sándor Fegyir arra, hogy Ukrajna új budapesti nagykövete lehessen. Ehhez arra van szükség, hogy Novák Katalin köztársasági elnök aláírja a befogadó nyilatkozatát. A Sándor-palota nem ad magyarázatot az időhúzásra. Sándor Fegyir a nagyköveti posztjához kötődő kérdések közül egyre válaszolt, a magyar politika értékelése elől viszont nem tért ki. Az egyetemi tanár, filozófus a keletukrán fronton harcol, ezért az interjú hosszú szervezést igényelt, kérdéseinket előre, írásban tettük fel neki, amire sorban válaszolt, mikor ideje engedte.

Németh András, Windisch Judit Németh András, Windisch Judit




Az oroszok sorra újíttatják fel és használják háborús propagandára az itteni szovjet emlékműveket
 

Az oroszok sorra újíttatják fel és használják háborús propagandára az itteni szovjet emlékműveket

Aligha szerencsés időzítés, hogy a szomszédban zajló háború közepette Csákberényben újjáépített katonai emlékművet avattak a második világháborúban elesett szovjet katonáknak. Néhány hónappal korábban Gödöllőn is volt egy hasonló emlékhelyavató, amin az orosz követség katonai attaséja kifejtette: az akkorihoz hasonló küldetést hajtanak végre katonáik Ukrajnában a "nácizmus alóli felszabadítás" érdekében. Hogy a magyar kormány mit szól ehhez, azt hiába kérdeztük. Az oroszok szerint hosszú és nehéz tárgyalások után jutottak el az avatásokig.